Jste zde

Co je QR kód a proč (a jak) ho používat v salonu?

Setkat se s nimi můžete v restauracích, na nejrůznějších turistických místech, při platbách a třeba i v ALCINA novinách. Řeč je o QR kódech, které se na první pohled podobají čárovým kódům, ale umí toho mnohem více. Rozluštěte tajemství těchto symbolů a využijte jejich potenciál při své práci.

Co je QR kód a k čemu je dobrý?

Přestože největší popularitu zažívají QR kódy nyní, o jejich vznik se zasloužili v Japonsku už v roce 1994. Nyní jsou využívány v celé řadě oborů. O co vlastně jde? Pojďme se na věc nejdříve podívat trochu technicky.

Název QR zkracuje anglický výraz “quick response”, což se dá přeložit jako “rychlá odezva”. Jedná se o kód, který obsahuje data, jež vás zavedou na jakoukoliv webovou stránku, rezervační systém nebo třeba profil na sociálních sítích. 

Boom zaznamenaly QR kódy především v posledních letech. Svůj podíl na tom má i pandemie, kdy se lidé po celém světě snažili přicházet s nápady, jak co nejvíce věcí vyřešit “bezdotykově”. Dnes se tak běžně setkáme s menu v restauracích, které si načteme z QR kódu, a podobně.

Jak mohu QR kód využít v salonu?

Přemýšlíte, jestli se i vám může QR kód hodit? Odpověď zní ano, a to hned při několika příležitostech.  

ALCINA noviny

S QR kódy se můžete běžně setkávat na stránkách ALCINA novin. Pomocí nich odkazujeme například na bližší informace k přípravkům, videa, návody, tipy i postupy. Stačí naskenovat a vše máte ihned před sebou. 

Faktury

QR kódy najdete i u faktur za zboží a jednoduše s nimi můžete zaplatit bez zdlouhavého ručního vyplňování číselných údajů. 

A podobně můžete QR kódy používat i vy v salonu a pomocí nich odkázat své zákazníky tam, kam potřebujete. Třeba na:

  • doplňkové informace k produktům na webu ALCINA
  • videa z dílny ALCINY
  • články ze sekce Tipy & trendy
  • kompletní nabídku svých služeb
  • své sociální sítě
  • přesnou lokaci svého salonu (což se dá využít například na webu nebo na vizitkách)

Jak lze QR kód načíst?

A teď si pojďme osvětlit pár praktických věcí. Načtení QR kódu není samo o sobě složité, u každého telefonu je však postup trochu jiný. Vždy je potřeba chytrý telefon. Novější modely a také iPhony už mají čtečku zabudovanou přímo v telefonu, takže stačí na QR kód jen zamířit (stejně, jako byste se chystali fotit). V ostatních případech je nutné si stáhnout aplikaci pro čtení QR kódu a načítat je poté skrze ni. 

Jak lze QR kód vytvořit?

QR kód si snadno vygenerujete zdarma na nejrůznějších webových stránkách, které jsou k tomu určené. Stačí si vybrat stránku, kam chcete odkazovat, a zadat příslušné údaje.

Vyzkoušet to můžete třeba zde nebo zde.