Jste zde

Kompletní průvodce péčí o vlasy: od mytí po vysoušení

Už jsme si vlasy myli tisíckrát. Ale to neznamená, že všechno děláme do puntíku správně. Víte třeba, v jaké části rutiny je ten správný čas na masku na vlasy, proč vždycky (ale opravdu vždycky) použít kondicionér a jakou chybu dělá většina z nás už během šamponování? Tak si s námi pojďte jednotlivé kroky projít! 

Poznejte své vlasy

Nejprve si potřebujeme v koupelně vytvořit malou sbírku těch správných produktů. Ty by měly odpovídat typu, stavu a potřebám vlasů. Je možné, že řešíte více problémů naráz, například jemné, a k tomu poškozené vlasy. Péči ale zkuste vybírat tak, že se budete soustředit na hlavní problém. V ideálním případě si nechte poradit od kadeřníka v salonu, který vám vhodné produkty doporučí a rovnou poradí s jejich používáním. 

Péče o vlasy v 5 krocích

Ať už ale máte vlasy slabé, jemné, mastící se, nebo barvené, postup při péči je stejný. Tady je kompletní návod. 

1. Pokožka hlavy je tu také

Pokud většina z nás na něco během vlasové rutiny zapomíná, je to pokožka hlavy. Ale protože právě z ní mají růst zdravé a silné vlasy, pozornost si zaslouží. Zvlášť, pokud v souvislosti s ní řešíte také lupy, šupinky, nebo dokonce svědění. Zhruba jednou za týden pokožce dopřejte peeling, který šetrně odstraní usazené zbytky produktů, kožní maz i odumřelé kožní buňky. Nejenže budete mít neuvěřitelně příjemný a vzdušný pocit z vlasů, ale účinné látky z pečujících produktů, které přijdou na řadu později, se tak budou moci mnohem lépe dostat na ta správná místa. 

Peeling na pokožku hlavy ALCINA k exfoliaci používá jemně mletou lávovou horninu a masáž během aplikace je tak maximálně příjemným zážitkem. Pokud potřebujete především zmírnit podráždění, sáhněte po Balzámu na pokožku hlavy určenému speciálně pro problematickou vlasovou pokožku. 

2. Správné mytí

Zdá se to jako naprosto jednoduchá věc, ale i při šamponování se chybuje. Dost možná totiž šampon nanášíte pořád jen na jednu a tu stejnou část hlavy a roztíráním se jej snažíte dostat na zbylá místa. To ale znamená, že toto místo je zbytečně vysušené, a na některá se zase přípravek téměř nedostane. Raději šampon v menších dávkách naneste na různé části hlavy a ty pak masírováním spojte dohromady. 

Spíše než na vlasy samotné se také při čištění zaměřte na vlasovou pokožku. Délky se dostatečně umyjí při oplachování produktu. A i při vymývání pozor: Podle odborníků by vyplachování šamponu z vlasů mělo trvat zhruba pětkrát déle než namáčení před mytím!

3. Čas na kondicionér

Použití kondicionéru nebo balzámu je opravdu neodmyslitelným krokem běžné rutiny, který by měl následovat po každém mytí vlasů. Šampon totiž vlas otevírá a úkolem kondicionérů je dodat vlasu potřebnou výživu a péči a zase jej uzavřít, což se odrazí v lepší rozčesatelnosti a také výraznějším lesku vlasů. Tento typ přípravků se může nanášet různými způsoby, takže se vždy držte informací na přebalu produktu. Obecně ale platí, že se kondicionér nebo balzám aplikuje především do délek umytých vlasů, z nichž opatrně vymačkáme přebytečnou vodu. Tam ho nechte pár minut působit a opláchněte. 

Tip: Pokud přidáváte do své péče masku na vlasy, je důležité správné načasování. Některé mohou fungovat místo kondicionéru, protože vlas také uzavírají, jiné se hodí nanést ještě před kondicionérem, aby mohly pečující látky optimálně proniknout do vlasu.  

4. Rozčesávání? Postupujte pomalu

Lámavé vlasy si nepřeje nikdo z nás, takže při dalším kroku, rozčesávání, postupujte maximálně šetrně. Sáhněte po hřebenu s širokými zuby a začněte s rozplétáním vlasů od konečků. Postupně posouvejte hřeben výš a výš, dokud je nerozčešete po celé jejich délce. I když by vám měl kondicionér nebo balzám celý proces usnadnit, pomoci si můžete i dalšími pečujícími produkty (vyzkoušejte třeba ALCINA Hydratační sprej nebo Dvoufázový sprej pro dlouhé vlasy). 

5. Fén není nepřítel

Pokud se vysoušení vlasů fénem vyhýbáte v domnění, že tím děláte pro své vlasy to nejlepší, zklameme vás. Spíše si tím můžete zadělat na problémy s vlasovou pokožkou, na níž desítky minut leží mokré vlasy a vytváří vlhké prostředí, které se líbí bakteriím. Fén proto nevynechávejte, ale nezapomínejte na ochranu vlasů před vysokými teplotami. Jednak zkuste vysoušet své lokny na nižší stupeň, především však vždy použijte ochranný sprej před teplem (např. Hyaluron 2.0 sprej), ať nepřijde celá vaše předchozí péče vniveč. 

A pak už je jen na vás, jestli necháte vlasy přirozeně zářit, nebo v nich vytvoříte okouzlující účes!