Jste zde

Když je fotka základ úspěchu aneb na co si dát při focení pozor!

Bez fotek se dnes v online prostředí neobejdete. Čím dál víc se také klade důraz na kvalitu fotek a samozřejmě platí, čím kvalitnější, tím lepší. Kvůli dobrým fotkám si ale hned nemusíte najímat profesionálního fotografa. Stačí, když se trochu blíže seznámíte s fotoaparátem na telefonu a základními principy focení.

Vždycky si na začátku ujasněte, co nebo koho budete fotit. Tomuto výběru pak přizpůsobte prostředí. Pokud chcete nafotit váš salon, tak místnost upravte, naaranžujte v místnosti například svíčky nebo květiny. Pokud se chcete vrhnout na focení vlasových nebo kosmetických proměn, myslete naopak na pozadí a správné světlo, aby vaše práce lépe vynikla.

Před focením můžete projet sociální sítě, abyste načerpali inspiraci. Doporučujeme například Instagram nebo Pinterest. V neposlední řadě si také stanovte cíl fotografie. Pokud fotíte proměnu, musí z toho být zřetelná změna. Pokud fotíte produkty, myslete na to, v jakém prostředí je fotíte a co fotkou chcete říct (například jakou vlastnost produktu vyzdvihnout).

Kompozice fotky je velmi důležitá. Tak dejte pozor ať osobě, kterou fotíte, netrčí z hlavy květina.

Nezapomínejte také, že na první záběr nefotí ani profesionálové, navíc je vždycky dobré mít z čeho vybírat. Jednu fotku můžete dát na webové stránky, druhou můžete přidat na sociální sítě. Pokud to je ve vašich možnostech, zřiďte si v salonu i vlastní fotokoutek. Nemusí jít o velký prostor, důležité je, aby v něm bylo všechno podstatné. Zezačátku úplně stačí bílé nebo nerušivé pozadí (stěna s květinami, tapeta v barvách salonu), světlo a ideálně i stativ.

A než se do toho pustíte, zapamatujte si ještě pár základních bodů:

1) Kompozice

Předtím než zmáčknete spoušť, ujistěte se, že je na snímku všechno, co tam chcete mít. Odstraňte zbytečné předměty, a naopak přidejte dekoraci, která umocní umělecký dojem z fotky. Pozor dejte také na prostředí za modelkou, aby jí například z hlavy nerostla květina a podobně.

2) Světlo

Světlo je při focení alfou a omegou. Nejlepší je samozřejmě přirozené světlo, pokud fotíte uvnitř, můžete využít kruhové osvětlení. Pohrajte si i s funkcemi fotoaparátu, někdy je nejlepší fotka o jedno tlačítko (v nastavení telefonu/ fotoaparátu) vedle. Pokud i přesto bude fotka tmavá, můžete ji zesvětlit, ať už ve fotoaparátu telefonu nebo v aplikaci. Různé filtry a možnosti editace fotky nabízí i některé sociální sítě při nahrávání příspěvku.

3) Kvalita

K focení si přiberte dobrého parťáka. Nemusíte si hned kupovat zrcadlovku za několik desítek tisíc. Dneska už i mobilní telefon zvládne poměrně kvalitní fotografie. Předtím než se pustíte do focení, vyzkoušejte si všechny funkce fotoaparátu. Nastavte si správně kontrast nebo clonu.

4) Množství

Nebojte se udělat více fotek z různých úhlů. Někdy je nejlepší fotka momentka, kterou jste pořídili omylem. Doporučujeme při focení také měnit kontrast a rozostření, zvlášť pokud s focením začínáte. Poznáte pak nejen, jak správně nastavit foťák, ale také, co která funkce s výslednou fotkou udělá.

RADA NA ZÁVĚR:

Předtím, než fotku zveřejníte, můžete si jí mírně upravit, například vylepšit jas, upravit ostrost nebo kontrast. Drobnou úpravou můžete fotky povznést zase o úroveň výš. Neznamená to ovšem retušování, s tím buďte velmi opatrní.

Tak vzhůru do toho!